Tuncer Burak ÖZÇELİK

1970 Zonguldak doğumludur. 1995 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2002 yılında aynı üniversitenin Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı’nda “İmplant-Doğal Diş Destekli Sabit Bölümlü Protez Tasarımlarının İki Farklı Stres Analiz Yöntemi İle İncelenmesi” konulu doktora tezini tamamlamıştır. Halen Başkent Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı’nda Doç. Dr. kadrosu ile görevini sürdürmektedir. 34 yurt dışı yayını mevcuttur. Bunlardan 32 tanesi SCI dergilerinde yayınlanmıştır.
Konusunda Özel İlgi Alanları
Dental İmplantlar, Protez Laboratuar Uygulamaları, Çene-Yüz Protezleri ve İmplantları, Diş Hekimliğinde Renk

 

Vidalar ve Protezler

 

-Vida Mekaniği
-İmplant Üstü Protezlerde Vidaların Çözülme Mekanizması
-Vida Kaynaklı Komplikasyonlar
-Vida Tutuculu Protezlerin Klinik ve Laboratuvar Yapım Aşamaları
-Tutucu Vida Çözülmesine Karşı Alınabilecek Önlemler

Bu sunumda, implant diş hekimliğinde kullandığımız vidalar hakkında genel bir bilgilendirme amaçlanmıştır. Dikkat edilirse, çoğu implant sistemi, üst yapı parçalarını implantta bağlamak amacı ile vidaları tercih etmektedir. Klinik uygulamalarda sıkça kullandığımız iyileşme başlıkları dahil olmak üzere, protetik amaçlı üretilmiş birçok üst yapı parçası (ölçü postları, anologlar, standart dayanaklar vb.) vida sistemi ile implantlara bağlanmakta ve bu bağlantı noktaları kullandığımız implant sistemlerinin belki de en hassas kısımlarını oluşturmaktadır. İmplant üstü protezlerde, vidalar önemli olmasına karşın bir şekilde göz ardı edilebilmekte ve bilimsel toplantılarda üzerinde yeterince durulmamaktadır. Bu sunumda, yukarıda özetlenen nedenlerden dolayı implant diş hekimliğinde, vida konusunun detaylandırılarak, dinleyicilere aktarılması amaçlanmıştır.

 

Tam Dişsizlikte İmplant Üstü Protezler ve Komplikasyonlar


Öğrenme Hedefleri
Tamamen dişsiz vakaların simante/vida tutuculu sabit bölümlü protezler ile tedavisi (Dr.Gürkan Göktuğ)
Tamamen dişsiz vakaların implant destekli tam protezler (Overdenture) ile tedavisi (Dr.T.Burak Özçelik)
Tamamen dişsiz vakaların “All on 4” konsepti ile tedavisi (Dr.Oğuz Ozan)

Bu panelin sonunda, katılımcılar aşağıda gösterilmiş olan konular hakkında bilgilendirilmiş olacaktır:

  • Uygun bir tedavi planını oluşturabilme
  • Okluzyon dikey boyutunu değerlendirebilme
  • Teşhis ve asıl modellerin artikilatöre aktarılabilmesi için inter okluzal kayıtların alınması
  • Fonksiyonu, konuşmayı ve estetiğin değerlendirebilmesi ve sonrasında diş teknikerinin laboratuarda anterior rehberlikte kullanabilmesi ve geçici restorasyonun hazırlanması
  • Overdenturelarda uygun tutucu tipi belirlenmesinin yanısıra, endikasyan, kontrendikasyon ve materyallerden kaynaklı komplikasyonlar
  • İmplant destekli tam/bölümlü protezlerde optimal implant sayısının belirlenmesi
  • “All on 4” konseptinin endikasyonları, avantaj ve dezavantajları
Her aşama vakalar üzerinde ayrıntılı bir şekilde gösterilecektir.

 

Özet


Doğal dişler kaybedildikten sonra, fonksiyon, fonasyon ve estetiğin yeniden sağlanması sıkıntılı olabilmektedir. Herhangi bir implant restorasyonunda, biyomekanik olarak uygun okluzyonun oluşturulabilmesi için bir çok teşhis metoduna ihtiyaç vardır. Teşhis amaçlı mum modelaj ve planlama oldukça kritik aşamalardır çünkü istenen implant pozisyonlarını ve dağılımlarını belirlemeye yardımcı olur. Bu teşhis amaçlı mum modelaj aynı zamanda geçici restorasyonlar için şablon görevini görürken asıl restorasyonda da estetik, fonksiyon ve fonasyonun oluşturulmasında taslak görevi görür.

 

Başlangıçta implantlar okluzal düzleme nerdeyse dik olarak yerleştirilirdi ama posterior bölgede anatomic sınırların üstesinden gelebilmek için, açılandırılarak yerleştirilmiş implantlar kullanılmaya başlandı. Bu teknik üst ve alt çenede, tam veya bölümlü dişsizlik  durumunda, anterior bölgeye yerleştirilen dört implant üzerine hemen yüklenen sabit protezi yapımını içerir. Klinisyenin asıl protezleri yaparken daha iyi estetik sonuç yakalamasında da hemen yüklenen geçici protez, önemli bir rol oynar.

 

İmplant Üstu Protezlerde Okluzyon

 

Dis hekimliginde okluzyon ile ilgili bilimsel yayin sayisi oldukca fazla olmasina ragmen bu yayinlarin cogunlugu tecrubeye dayali sonuclara bagli olarak yazilmislardir ve kanita dayali sonuclar veren yayin sayisi oldukca sinirlidir. Bu durum ozellikle implant-destekli restorasyonlar icin daha dramatik bir hal almistir ve farkli durumlarda ne tur okluzyon kullanilmasi gerekliligi ile ilgili kaynak sayisi yok denecek kadar azdir.

 

Bu sunumda farkli implant destekli protezler icin kullanilmasi gereken okluzyon cesitleri degerlendirilecektir. Ayrica farkli okluzyon uygulamalarinin implant destekli protez basarisina olan etkisi tartisilacaktir.