Serdar SÜTÇÜ

1983 A.Ü Dişhekimliği fakültesi mezunuyum. Aynı fakültede “Periodontoloji” doktorası yaptım.
A.Ü Dişhekimliği Fakültesi, Bruni Üniversitesi Dişhekimliği Fakültelerinde öğretim üyeliği görevlerinde bulundum.
Halen Kapodokya Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu ve Miadent Ağız ve Diş sağlığı merkezinde görev yapmaktayım.
TDB merkez Denetleme Kurul Başkanı olarak meslek örgütü çalışmalarım devam etmektedir.
Tıp hukuku, Kişisel verilerin korunması, Sağlık çalışanları sağlığı; Meslek sorunları uzun yıllardır ilgilendiğim ve çalıştığım konular
Yurt içi ve yurt dışı birçok yayınlanmış araştırmalarım mevcuttur.

 

Enfeksiyon kontrolü


Dişhekimliği uygulamalarında hijyene bağlı girişimlerin amacı öncelikle enfeksiyonların bulaşmasını önlemektir. Mikroorganizmalar, bir bulaşma yolu aracılığıyla bir kaynaktan bir konağa aktarılmaktadır ve bu konakta bir enfeksiyona neden olabilmektedir.
Hasta, sağlık uzmanı kadar patojen bir mikroorganizma için bulaş kaynağı oluşturabilmektedir. Bir enfeksiyona dahil olmadan bile bu durumu gerçekleştirebilmektedir. Enfeksiyon belirtilerini göstermeksizin patojen mikroorganizmaların taşıyıcısı olabilmektedirler.
Bu bağlamda “sağlık uzmanı” kavramı geniş bir şekilde ele alınması gerekmektedir ve ortamdaki tüm çalışanları kapsamaktadır.
Bulaşıcı materyal, kan, tükürük, yaralardan gelen sıvı, burun veya solunum yolu akıntıları olabilmektedir.
İnsan kaynağının dışında istisnai enfeksiyon kaynakları da vardır. Kirli su, kirli hava bir başka bulaşma kaynağı olabilmektedir.
Sunumda, sağlık çalışanlarını enfeksiyonların bulaşma riskine karşı korumak için, bu enfeksiyonları önlemek adına uyulması gereken prensipler tartışılacaktır.