Selim PAMUK

21 Mayıs 1958 yılında İstanbul’da doğan Selim Pamuk, İstanbul Dişhekimliği Fakültesinden 1982 yılında mezun oldu,1988 yılında Doktor, 1991 yılında Doçent, 1998 yılında da aynı fakültede Profesör unvanını aldı. Estetik Dişhekimliği Akademisi’nin kurucusu ve geçmiş dönem başkanıdır.
European Prosthodontic Association, Türk Prostodonti ve İmplantoloji Derneği, Osseder, CAI (Computer Aided Implantology Academy), IADDM (International Academy of Digital Dental Medicine). DDS (Digital Dentistry Society gibi derneklerin aktif üyesidir.
. IADR Implant Research gruunun önceki başkanı olan Selim Pamuk İngilizce ve Fransızca bilmektedir.
Yerli yabancı bilimsel dergilerde yayınları vardır. Türkiye, Slovenya, Fas, Suriye, Umman, Fransa ve Almanya’da birçok toplantıya davetli konuşmacı olarak katılmıştır.

İmplant destekli restorasyonlar ve CAD/CAM teknolojileri ile yoğun olarak ilgilenmektedir.


Dijital dişhekimliğinde güncel durum ve gelecekten beklentiler

 

Günlük hayatımızın her alanına giren dijital teknolojiler dişhekimliğinde de son yıllarda yaygınlaşmaktadır. Doğru teknolojilerin iyi bir eğitimle kullanılması yatırımın çabuk geri dönmesini sağlar. Bunun yanı sıra hastalarımıza daha iyi hizmet sunarken mesleki tatminimizi de arttırır.

Dijital dişhekimliğine adım atarken bazı noktaları gözden geçirmek gerekir. Bunlar arasında yeni teknolojilere ilgimiz, öğrenme arzumuz ve öğrenmek için ayırabileceğimiz zaman önem kazanmaktadır.

Zaman tasarrufu ve maliyetlerin düşmesi, daha iyi uyumlu restorasyonlar ve öngörülebilir sonuçlar dijital dişhekimliğinin artılarındandır.

Bunlara karşın bazı kısıtlamalar da vardır ki bunların başında başlangıç yatırımının yüksek olması gelir. Yanı sıra hekim ve yardımcılarının öğrenme isteğinin azlığı teknolojinin yaygın kullanımını engeller.

Bu sunumun amacı dijital dişhekimliği konseptini incelemek, avantaj ve dezavantajlarını ortaya koymak ve kişisel deneyimleri aktarmaktır.