Rıza ALPÖZ

Prof.Dr.Ali Rıza Alpöz, 22.08.1965 yılında İzmir'de doğdu. 1987 yılında Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesinden mezun olup aynı yıl Pedodonti anabilim dalinda asistan olarak çalışmaya başladı. 1991 ve 1992 yıllarında YÖK bursu kullanarak, Hollanda Nijmegen Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesinde doktora çalışmalarını yaptı.1994 yılında doktor,1998 yılında doçent, 2004 yılında da profesör oldu.


1997 yılı haziran ayında Finlandiya Helsinki Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Oral Mikrobiyoloji ve Pedodonti Anabilim Dalında misafir araştırmacı olarak çalıştı.Yurt içi ve yurt dışı 100 den fazla basılı yayını ve bildirisi bulunmakta olan Dr.Alpöz, aynı fakültede Maksillofasiyal Radyoloji anabilim dalı öğretim üyesi Prof.Dr.Esin Alpöz ile evli olup bir erkek çocuk babasıdır, yabancı dili ingilizcedir.

 

Tüm yönleriyle çocuk dişhekimliğinde kullanılan restoratif materyaller


Diş çürüğü ve çürüğün restorasyonunda kullanılan materyaller mesleğimizi en çok ilgilendiren ve üzerlerinde halen yoğun olarak çalışılan konular olmaktadır. Son yıllarda içerdiği kimyasal maddeler nedeniyle pek çok restorasyon materyalinin ve adezivin çocuk ve erişkinlerde kullanımı sorgulanmakta ve sürekli yeni ürünler geliştirilmekte ve güvenli ürün arayışı sürmektedir. Bu sunumda çocuk dişhekimliğinde kullanılan restorasyon ve adeziv materyalleri her yönleriyle irdelenecek ve geçmişten günümüze restorasyon materyallerinin özellikleri ve çocuk dişhekimliğinde uygulanımı anlatılacaktır.