Oğuz KÖKTÜRK

1983 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdim. 1991 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimimi tamamladım. 1995 yılında aynı bölümde Y.Doç., 1996 yılında doçent, 2002 yılında ise profesör ünvanını aldım. Başkoordinatörlük, başhekim yardımcılığı ve dekan yardımcılığı görevlerinde bulundum. Finlandiya Turku University Hospital, Japonya Tokyo Tuberculosis Research Institute ve ABD Chicago Illinois University Hospital Sleep Center’da yurtdışı eğitimleri aldım.

1994 yılında kendi alanımızda ülkemizdeki ilk uyku merkezini kurdum. 2006 yılında Uyku Derneği’ni (Uykuder) kurdum ve iki dönem bu derneğin genel başkanlığını yaptım. Halen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı, Uyku Bozuklukları Merkezi Başkanı, SGK Yüksek Sağlık Kurulu Üyesi, TÜSAD Merkez Yönetim Kurulu Üyesi, Solunum-365 Proje Başkanı ve TÜSAD Akademi Başkanı olarak görev yapmaktayım

 

Genel Önlemler ve Medikal Tedavi

 

OSAS’ın altın standart tedavi yöntemi PAP tedavisi olmakla birlikte, hastalığın ağırlığı ne olursa olsun OSAS tedavisinde ilk aşama genel önlemlerin uygulanmasıdır. Kilo verme, sırtüstü yatış pozisyonunun engellenmesi, alkol ve sedatif-hipnotiklerden kaçınma, eşlik eden hastalıkların tedavisi ve hastaları sık neden oldukları trafik ve iş kazaları konusunda uyarma bunlar arasında sayılabilir.
OSAS tedavisinde bir çok ilaç denenmekle birlikte bugün için en çok kabul gören görüş; OSAS tedavisinde henüz ilaçların yerinin olmadığıdır. Oral basınç tedavisi (OPT), nazal ekspiratuar pozitif basınç tedavisi (NEPAP), hipoglossal sinir stimulasyonu (HNS) gibi yeni geliştirilen tedaviler de mevcuttur.