Nurdan ÖZMERİÇ KURTULUŞ

1967 yılında Ankara’da doğan Prof.Dr. Nurdan Özmeriç Kurtuluş, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini TED Ankara Kolejinde tamamladıktan sonra, 1989 yılında Ankara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesinden mezun oldu. 1996 yılında Gazi Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı’nda doktora çalışmalarını tamamladı. 2000 yılında aynı anabilim dalından doçent, 2006 yılında profesör ünvanını aldı.  1998-1999 yıllarında University of Oslo / Norveç’de Milli Eğitim Bakanlığı bursu ile, 2001 yılında University of Bonn / Almanya da, 2004 yılında Humboldt University / Berlin- Almanya’da TUBİTAK burslarıyla, 2016 da Gazi Üniversitesi bursuyla CWRU/ Cleveland, Amerika da konuk araştırmacı olarak görev yaptı. Bugüne kadar, 33 i yurtdışı dergilerde ve 15 tanesi yurtiçi dergilerde olmak üzere 48 adet makalesi yayınlanmış, kitap bölümleri yazmış ve farklı ülkelerde sunumlar yapmıştır. Dr. Özmeriç Kurtuluş Eczacıbaşı-Procter&Gamble Ağız ve Diş Sağlığı Bilimsel Araştırma Destek Ödülü 1995, 1996 ve 1997, Banat Bilimsel Araştırma Ödülü, 1998, Türk Periodontoloji Derneği 38. Bilimsel Kongresi Poster Ödülü, 2008, IADR-CED Travel Award, 2008 gibi bilimsel ödüller almıştır. İngilizce ve Almanca bilen Dr. Özmeriç Kurtuluş, evli ve iki çocuk annesidir.

 

İmplant çevresi enfeksiyonlarda uzun dönemde implant kaybını önlemek mümkün mü?

 

Peri-implant hastalıklar, dental implantların başarılı osseointegrasyonu sonrasındaki bakteriyel yıkım ile implant yerleştirilen bireyin peri-implant dokularının cevabı arasındaki dengenin bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Peri-implant mukozitis, peri-implant yumuşak dokularının geri dönüşebilir inflamatuar reaksiyonudur ve peri-implantitis yumuşak doku ile beraber implantı çevreleyen destek kemiğin geri dönüşümsüz yıkımıdır. Osseointegre olmuş implantların kemik kaybı, implantların etrafında gelişen biyofilme bağlı bakteriyel infeksiyon sonucu oluşmaktadır.

Hekimlerin karşısına çıkan bu sorun, uzun veya kısa dönemde implantların kaybına yol açmakta ve yapılan protetik uygulamaların da başarısızlığına neden olmaktadır. Bu problem yaşayan hastaların implant uygulamalarına olan güvenleri sarsılmaktadır. Peri-implant mukozitis ve peri-implantitisin oluşum nedenleri, güncel tedavi yaklaşımları ve tedavinin uzun dönem başarısı günümüzde ilgi çekici bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. İmplant uygulamaları kadar, implantın uzun dönem ağız içinde fonksiyonda kalması, idame edilmesi de hekimlerimizin bilmesi ve uygulaması gereken konulardandır.