Niklaus LANG

2008-2012 Hong Kong Üniversitesi Implant Profesörü, 1980-2008 İsviçre Bern Üniversitesi Emekli Profesör ve Bölüm Başkanı, 2011 yılında Yunanistan Selanik Aristotle Üniversitesi Dr. Odont. h.c., 2006-2011 Danimarka Aarhus Üniversitesi Onursal Profesör, 1997 yılında İsveç Göteborg Üniversitesi Odont. Dr. h.c., 1995 yılında RCPS Glasgow’da Onursal Araştırmacı, 1994 yılında Arjantin Buenos Aires Üniversitesi Dr. Odont. h.c., 1989 yılında Yunanistan Atina Üniversitesi Dr. Odont. h.c. ünvanlarını almıştır.
1978 yılında Bern Üniversitesi’nden PhD, 1975 yılında Ann Arbor Michigan Üniversitesi’nden Periodontoloji’de Master of Science (MSc), 1970 yılında Bern Üniversitesi’nden Dr. Med. Dent. diplomalarını almıştır.
2013-2019 Hong Kong Üniversitesin’de, 2012 yılından beri London College Üniversitesi’nde, 2013 yılından beri Zürih Üniversitesi’nde, Onursal Profesör; 2013-2019 Ingapore Ulusal Diş Hekimliği Merkezi’nde onursal araştırma danışmanı; 2008 yılında Yeni Zelanda Dunedin Otago Üniversitesi’nde, 2002, 2004, 2007, 2009, 2013’de Singapur Ulusal Üniversitesi’nde, 2005 yılında ABD Michigan Üniversitesi’nde, 2000 yılında İsveç Göteborb Üniversitesi’nde, 1999-2000 Avusturalya Brisbane Queensland Üniversitesi’nde, 1994’de Danimarka Aarhus Üniversitesi’nde ve Hong Kong Üniversitesi’nde, 1986’da ABD Teksas Üniversitesi San Antonio Sağlık Bilimleri Merkezi’nde Misafir Profesör, 1980 yılında Meksika Monterrey Autonoma de Nuevo Leon Üniversitesi’nde Olağanüstü Profesör olarak çalışmıştır.
Hakemli bilimsel dergilerde 640’ın üzerinde baılmış makalesi ve birkaç tane ders kitabı vardır. (h-indeksi: 88) 5 kıtada 3000’in üzerinde konuşma yapmıştır.
1990-2016 yılları arasında Clinical Oral Implants Research Emekli Baş Editörlük görevi; Amerikan Periodontoloji Akademisi; Danimarka, Almani Helenik, İtalyan, Litvanya, Slovenya, Güney Afrika, ve İsviçre Periodontoloji Dernekleri; Danimarka Periodontoloji Çalışmaları Derneği, İtalya Osseointegrasyon Derneği, Uluslararası İmplantoloji Takımı (ITI), Avusturalya-Yeni Zelanda Periodontoloji Akademisi, Ukrayna Periodontoloji Akademisi, Alman İmplantoloji Derneği Onursal Üyelikleri bulunmaktadır. İspanyol Periodontoloji ve İmplant Diş Hekimliği Derneği’nden Platin Madalya, 2015 yılında EFP’den Seçkin Bilim İnsanı Ödülü, İngiliz Periodontoloji Derneği’nden Onursal Üyelik, Amerikan Diş Hekimliği Birliği’nden Klinik Araştırmalar’daki Üstünlük için Norton M. Ross Ödülü almıştır.

 

Bir dişin değeri nedir? Ömrü ne kadardır?

 

Bu soruların cevaplanması gerçekten kolay bir girişim değildir ve muhtemelen en iyi karşılayan ifade “Duruma göre değişir” şeklindedir. Bununla birlikte, özellikle uygun fonksiyonu, tatmin edici estetiği ve oral sağlığı sağlamak için rekostürksiyonlar planlandığında, diş hekimleri için bu duruma ugun güvenilir cevap son derece önem arz etmektedir. Bu yüzden, sorular şu farklı durumlar için cevaplanabilir: neredeyse sağlam periodontal desteğe sahip sağlıklı diş için, periodontal açıdan problemli fakat başarılı bir şekilde tedavi edilmiş destek diş için, devital fakat kanal tedavili diş için, endodontik açıdan problemli periodontal patolojili diş için. Bu tartışmalar patolojik bulgulardan etkilenmiş ancak doğal diş sağlığının idamesinin önemini vurgulamaktadır. Post-terapötik tedavi prognozu özellikle diş, implant ve hem diş hem de implant destekli sabit protetik restorasyonlar için iyi bir şekilde açıklanmıştır. Esas soru birbirinin alternatifi olan diş ve implant destekler için, aktif periodontal ve endodontik tedavi geçirmiş dişler varlığında uzun ömürlülüğün ve öngörülebilirliğin tartışılmamış olmasıdır. Bu bakımdan, implantlar hastalar için yüksek bir değer sağlamazlar. Bunlar dişleri değiştirmek için seçilmezler, ancak kayıp dişlerin ikamesi için yardımcı olurlar. İmplantların başarı ve komplikasyon oranlarında uzun dönem takip en iyi 10 yılı kapsamaktadır ve günümüzde satılan hiçbir sistem 5 seneden fazlaki verilerini sunmamaktadır. Buna rağmen, periodontal ve endodontik açıdan aşırı etkilenmiş dişler varlığında bile yukarıdaki açıklık bekleyen sorulara çok sayıda uzun dönem çalışmalar sıklıkla tek bir hasta durumu üzerinden yüksek güvenirlik oranlarıyla cevaplar sağlamaktadır.


Peri-implant yumuşak dokuların örtücülüğünün morfogenezisi

 

Labrador köpeklerinden 20 mandibular premolar diş çekildi. Üç aylık iyileşme süresinin akabinde mandibulanın sağ ve sol tarafına 4 implant (ITI Dental Implant System) yerleştrildi. Dişeti seviyesinde implant yerleştirme tekniği kullanıldı ve mukozal dokular implantın konik kenarlarına kesikli dikişle dikilerek korundu. Dikişler iki hafta sonra alındı ve kalan dişleri ve implantların temizliğini içeren plak temizlik kontrol programına başlandı. İlk gün (2. saat) ile 12. hafta aralığında biyopsiler alındı ve hayvanlar kurban edildi. Mandibulalar çıkartıldı ve fiksasyon solüsyonuna konuldu. Hisyolojik analiz için implant bölgeleri disseke edildi ve işleme tabi tutuldu.
İyileşmenin başlangıç ve ilk evrelerinde çok sayıda nötrofil mukoza ve implant arasındaki pıhtı bölgesine infiltre ve degrede oldu. Cerrahiden iki hafta sonra, fibroblastlar bağ doku arayüzünde üstün hücre popülasyonu olurken, 4. haftada fibroblastların densitesi düştü. Buna ilaveten, epitelyal proliferasyonun ilk bulgusu iyileşmenin ilk 1-2. haftasında alınan örneklerde izlendi ve olgun epitelyal bariyer iyileşmenin 6-8. haftalarında oluştu.
Dişeti seviyesinde implant yerleştirme tekniği ile implant çevresindeki yumuşak doku ataçmanın birkaç hafta içinde doğru bir şekilde oluştuğu gösterilmiştir.