Kemal ÇALIŞKAN

1955 yılında Giresun /Şebinkararhisar’da doğdum. Lise öğrenimimi 1969-1972 yıllarında İstanbul Kabataş Erkek Lisesinde tamamladım.
1972-1974 yılları arasında Batı Almanya’da Köln Üniversitesi Kimya Fakültesinde okudum.
1974 yılında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden 1980 yılında mezun oldum.
1980 Mayıs da Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalına Araştırma Görevlisi olarak girdim. 1985 yılında aynı Anabilim Dalında “Dişlerde Dokusal ve Kronojik Yaşlanma Belirtileri Aralarında İlişkilerin Araştırması” konulu doktora tezimi tamamladım. 1995 yılından beri öğretim üyesi olarak Endodonti Anabilim dalında Profesör olarak görev yapmaktayım.
1998 Eylül 1999 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Philadelphia şehrindeki Temple Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin Endodonti Ana Bilim Dalında misafir öğretim görevlisi olarak, lisans ve ve lisanüstü öğrenci eğitiminde görev aldım.
2006 yılında basılan ve şu anda 3.baskısı yapılan “Endodontide Tanı ve Tedaviler” adlı kitabım dişhekimliği camiasına sunuldu. İyi derece Almanca ve İngilizce bilmekteyim. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış birçok makalem bulunmaktadır.

Dental Travma Olgularinda Merak Edilen Sorular

Travmatik diş yaralanmaları klinik dişhekimliğinde önemli bir yer tutmaktadır. Farklı toplumlarda meydana gelen travmatik diş yaralanmaları genellikle yaşlı hastalardan daha çok genç hastalarda görülmektedir. Travma sonucu dişlerinin sert doku ve/veya periodontal dokuları etkilenen hastaların dental kliniklere erken müracatları önemlidir. Travma ve kliniğe geliş arasındaki süre arttıkça dişlerin özellikle canlı kalma olasılıkları azalmaktadır. Pulpa nekrozu, periapikal lezyon, kök rezorbsiyonu, pulpa obliterasyonu ve marjinal alveolar kemik kaybı gibi geç komplikasyonların ciddiyeti travma ile kliniğe geliş arasındaki süreye bağlı olarak artmaktadır. Bu komplikasyonlar sıklıkla genç hastalarda meydana gelen periodontal yaralanmalarda görülmektedir. Bu sunumda, dental travma olgularında merak edilen soruların cevapları travma sonrası uygulanan vital pulpa tedavileri ve cerrahi ya da cerrahisiz endodontik tedavilerin uzun dönemli klinik ve radyografik sonuçları ile verilecektir.