Hakan ÖZYUVACI

Adı Soyadı : İhsan Hakan ÖZYUVACI

Doğum Tarihi – Yeri : 12/10/1964 İstanbul

Unvanı : Prof.Dr.

Yabancı Dil : İleri derece ingilizce

Eğitim : Etiler Lisesi 1979-1982
İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 1982-1987

 

Akademik Unvanlar

İstanbul Üniversitesi
Doktora Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş-Çene Cerrahisi ABD 1987-1992
Doç. Dr. Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş-Çene Cerrahisi ABD 1996-2006
Prof. Dr. Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş-Çene Cerrahisi ABD 2006-

 

Doktora Tezi

Hidroksilapatit Yerleştirilmesinden Sonra Kemik Yapısındaki Biyomekanik ve Histolojik
Değişikliklerin Deneysel İncelenmesi konulu tezini vererek doktorasını tamamladı.

 

Üye Olduğu Kuruluşlar:

Türk Diş Hekimleri Birliği
Türk Oral İmplantoloji Derneği
Türk Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Derneği
Türk Endodonti Derneği
Osseointegrasyon Akademisi Derneği


• Yüzün üzerinde ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış makalesi bulunmaktadır. İmplantoloji konusunda ulusal ve uluslararası toplantılarda pek çok konferans vermiş ve kurslarda eğitmen olarak görev almıştır ve almaktadır.
• 2008 yılından itibaren BDIZ-EDI (Bundesverband der implantologisch tatigen Zahnarzte in Europe) (Avrupa İmplantoloji Birliği) Türkiye Temsilciliği görevini gerçekleştirmektedir.


• İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olan Prof Dr. Hakan Özyuvacı, 2016 tarihinde emekli olmuştur. 2006 yılında açmış olduğu Dental Forum İstanbul adlı ağız, diş, çene cerrahisi ve implantoloji kliniğinde çalışmaya devam etmektedir.


Bir Çene Cerrahı Radyolojik Tetkikleri Hangi Bakış Açısıyla İnceler?

 

Diş hekimliğinde uzun dönem başarıyı yakalamak iki temele dayanır. Birincisi teşhis ve planlama ikincisi ise hastalarımızın canını acıtmadan tedaviyi gerçekleştirmek! Tedaviye başlamadan önce teşhisin konulması ile kullanılacak teknik ve malzemelerin planlanması çok büyük önem taşır. Günümüzde bu amaçla modern görüntüleme yöntemleri çok yoğun olarak kullanılmaktadır. Örneğin cerrahi uygulamalarda bir gömük dişin yerinin, açısının ve derinliğinin önceden belirlenerek dişe ulaşılması ve çıkartılması, hastaya en az zararın verilmesini sağlar ve tüm bu süreç radyolojik değerlendirmeye bağlıdır. Bir kistik oluşumun drenaj ile küçültülmesi ve buna bağlı olarak tedavi sürecinin daha uzun bir zamana yayılması veya kistin tamamının tek seansta çıkartılması ve kısa sürede tedavinin sonlandırılması seçenekleri arasında karar vermek halen bir tartışma konusudur ancak ileri görüntüleme yöntemleri kararı büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. İmplant yapılması planlanan bir hastamızda implantların planlanan proteze destek olacak şekilde yerleştirilmesi, gereğinde kemik desteğin yetersizliğinin belirlenerek hangi tip cerrahi ve greftleme yöntemlerinin uygulanacağı konusunda radyolojik değerlendirmeler bize yol göstermektedir. Bu radyolojik değerlendirme yöntemi ile CAD-CAM teknolojisi biribirlerine entegre bir şekilde kullanılarak hazırlanan cerrahi rehberler sayesinde implantların hedeflenen yerlere kusursuzca yerleşmesi sağlanmaktadır ve daha da ileri gidecek olursak aynı seansta önceden hazırlanan implant üstü protezler kusursuz bir şekilde yerleştirilebilmektedir.

Tüm bu olanaklar ile hasta memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak mümkün müdür?