Esra UZER ÇELİK

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 2001 yılında mezun oldu. 2007 yılında Ege Üniversitesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi doktora programını tamamlayarak “Dr. Med. Dent” ünvanını aldı. Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2012 yılında “Doçent” ünvanını aldı. Çalıştığı kurumlarda Dekan Yardımcılığı, Anabilim Dalı Başkanlığı, Erasmus ve Farabi Koordinatörlüğü gibi birçok idari görevde bulundu.

Estetik diş hekimliği, kompozit restorasyonlar, çürük riski, adezyon, klinik çalışmalar ve dijital diş hekimliği ilgi alanları arasında yer alır. Bu alanlarda ulusal ve uluslararası dergilerde 60’dan fazla araştırma makalesi, yurt içi ve yurt dışındaki kongre ve sempozyumlarda 100’den fazla sunumu bulunmaktadır. Bunun dışında, International Association for Dental Research (IADR), MI Türkiye Board ve Restoratif Diş Hekimliği Derneği üyesidir. İyi derece İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk annesidir.

 

Üniversal adezivleri kullanmaya başlayalım mı?

 

Adeziv sistemler direkt ve indirekt restorasyonların vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu nedenle geçmişten günümüze adeziv sistemlerin uygulamasını kolaylaştırmaya ve klinik performansını artırmaya yönelik çok sayıda gelişme birbirini takip etmiştir. Bu amaçla 1970 ve 1980’li yıllardaki ilk üretilen etkinliği çok düşük adezivlerden, çok daha başarılı klinik performans gösteren günümüzün “asitle ve yıka” ve “kendinden asitli” adezivlerine ulaşılmıştır.

Son yıllarda “üniversal adezivler” adı altında yeni jenerasyon adeziv sistemler piyasaya sürülmüştür. Bu adezivlerin çıkış noktası tek şişe bir adezivin direkt kompozit restorasyonlarda “asitle ve yıka”, “selektif asitleme” veya “kendinden asitli” yöntemlerle kullanılabilmesidir. Ayrıca bu adezivlerin indirekt restorasyonlarda ilave primer kullanılmadan tüm restorasyon yüzeylerine bağlanabildiği ileri sürülmektedir. Ancak bu adezivler gerçekten iddia edildiği gibi “üniversal” midir? Bu sunumda bu yeni jenerasyon adezivlerin kimyasal yapısı, güçlü ve zayıf yönleri ve klinik performansları güncel bilgiler eşliğinde anlatılacaktır.