Duygu ÖZOL

Dr. Duygu Özol, TED Ankara Kolejinde mezun olarak, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirmiştir. 1997-2002 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında ihtisasını tamamlamıştır. 2007 yılında Doçent ve 2012 yılında Profesör olmuştur. 2005 yılında Amerika New Orleans da LSU Health Science Center ‘da misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. 2014 Kasım ayından itibaren Medical Park Ankara hastanesinde çalışmaya başlamıştır. Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Uyku Bozuklukları Çalışma grubunun 2010-2011 yılları arasında kurucu üyeliğini, 2011-2013 yılları arasında Uyku Bozuklukları Başkan yardımcılığını ve 2013-2015 yılları arasında Çalışma grubu Başkanlığını yapmıştır. Uyku Derneğinin (UYKUDER) 2014- 2017 yıllarında mali sekreterliği görevini yapmıştır. Uykuder bünyesinde yapılan 4. Uyku Bozuklukları ve 4. Uyku Teknisyenliği Kursunun (6-9 Haziran 2013), TÜSAD bünyesinde yapılan Tanıdan tedaviye Obstrüktif uyku apne sendromu (15.Ekim.2014) ve gene TÜSAD bünyesinde yapılan A’dan Z’ye polisomnografi kurslarını (17.10.2015) başkan olarak gerçekleştirmiştir.  
Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Google Akademik Scholara göre aldığı atıflar: 416 adet ve  H indeksi:14'dir.

 

PAP Tedavisi

 

Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS), uyku sırasında üst havayollarının kısmen ya da tama yakın kapanması sonucu hava akımında azalma ve oksijen değerlerinde düşme seyreden önemli bir hastalıktır. Horlama, tanıklı apne ve gündüz aşırı uyku hali bulguları ile hem sağlık hem yaşam kalitesini bozmaktadır.  OSAS tedavisinde en sık pozitif havayolu basıncı tedavisi olan PAP tedavisi kullanılmaktadır.  PAP tedavisi altın standart yöntem olarak kabul edilmektedir. Cihazın maske yardımıyla burun ya da ağız yardımı ile uyguladığı pozitif basınç havayollarını açık tutarak etki etmektedir. Bu şekilde hava üst solunum yolları açıklığı sağlanarak akciğerlere ulaşmaktadır. Uygulanması gereken basınç miktarı uyku testi eşiğinde titrasyon ile belirlenmektedir. Randomize kontrollü çalışmalarda, PAP tedavisinin apne –hipone indeksini etkili bir şekilde düşürdüğü, uykululuk halini azalttığı ve kardiyovasküler olayları azalttığı gösterilmiştir.  PAP tedavisi kullanamayan veya tolere edemeyen hastalarda diğer alternatif tedaviler denenebilmektedir.