Burak YILMAZ

Dr. Burak Yilmaz 2000 yilinda Ankara Universitesi Dis Hekimligi Fakultesinden mezun olduktan sonra ayni okulda Protetik Dis tedavisi Anabilim Dali’nda doktora programini 2007 yilinda tamamladi. Iki yil muayenehanesinde dis hekimligi yaptiktan sonra, Baskent Universitesi Dis Hekimligi Fakultesi Protetik Dis Tedavisi Anabilim Dali’nda uzman doktor olarak calisti. Sonrasinda, The Ohio State Universitesi Dis Hekimligi Fakultesi Implant Klinigi’nde 1 yil sure ile implant ustu protezlerle hasta tedavisi uzerine doktora sonrasi calismalarini tamamladi. 2009 yilinda ayni universitede yardimci docent olarak ise basladiktan sonra 2014 yilinda docent unvanini kazandi. Dr. Burak Yilmaz Research Internship in Restorative, Prosthetic and Implant Dentistry programinin kurucu direktorudur. Implant dis hekimligi uzerine bircok bilimsel calismasi mevcuttur ve Contemporary Fixed Prosthodontics kitabinin Implant Bolumunun esyazarligini yapmistir. The Journal of Prosthetic Dentistry bilimsel dergisinin editorial degerlendirme kurulu uyeligi, Academy of Osseointegration Arastirma Basvurulari Kurulu uyeligi, ve Carl O. Boucher Konferansi Yonetim Kurulu uyeligi ve sekreterligini yapmaktadir. Ayni zamanda Academy of Fixed Prosthodontics ve IADR uyelikleri devam etmektedir. Dr. Burak Yilmaz dis hekimligi ogrencileri ve uzmanlik ogrencilerine verilen derslerde direktorluk yapmakta ve fakulte kliniklerinde ogrenci egitiminde gorev almaktadir. Ayni fakultedeki ogretim uyeleri kliniginde hasta kabul etmeye devam etmektedir.

 

Tam Dişsizlikte İmmediate Yükleme: Farklı yaklaşımların Değerlendirilmesi

 

Dental implantlarin immediate yuklemesi ile, optimal kosullar saglandiginda,  basarili sonuclarin elde edilecegi bircok calismada gosterilmistir. Immediate yukleme sayesinde tedavi suresi kisaltilmis ve iyilesme surecinde hastalar hareketli protez kullanmak zorunda kalmamislardir. Arastirmacilar ve klinisyenler tarafindan gecici veya daimi protezlerin hastalara teslim edildigi cesitli immediate yukleme protokolleri tavsiye edilmistir.

Bu sunumda, oncelikle, tam dissizlikte immediate yukleme icin gerekli olan kosullar degerlendirilecektir. Bu degerlendirmayi takiben, farkli immediate yukleme protokollerinin kullanimi hasta tedavi sunumlariyla paylasilacaktir. Farkli tekniklerin avantaj ve dezavantajlari detaylariyla anlatilacaktir.

 

Tam Dişsizlikte İmplant Üstü Protezler ve Komplikasyonlar


Öğrenme Hedefleri
Tamamen dişsiz vakaların simante/vida tutuculu sabit bölümlü protezler ile tedavisi (Dr.Gürkan Göktuğ)
Tamamen dişsiz vakaların implant destekli tam protezler (Overdenture) ile tedavisi (Dr.T.Burak Özçelik)
Tamamen dişsiz vakaların “All on 4” konsepti ile tedavisi (Dr.Oğuz Ozan)

Bu panelin sonunda, katılımcılar aşağıda gösterilmiş olan konular hakkında bilgilendirilmiş olacaktır:

  • Uygun bir tedavi planını oluşturabilme
  • Okluzyon dikey boyutunu değerlendirebilme
  • Teşhis ve asıl modellerin artikilatöre aktarılabilmesi için inter okluzal kayıtların alınması
  • Fonksiyonu, konuşmayı ve estetiğin değerlendirebilmesi ve sonrasında diş teknikerinin laboratuarda anterior rehberlikte kullanabilmesi ve geçici restorasyonun hazırlanması
  • Overdenturelarda uygun tutucu tipi belirlenmesinin yanısıra, endikasyan, kontrendikasyon ve materyallerden kaynaklı komplikasyonlar
  • İmplant destekli tam/bölümlü protezlerde optimal implant sayısının belirlenmesi
  • “All on 4” konseptinin endikasyonları, avantaj ve dezavantajları
Her aşama vakalar üzerinde ayrıntılı bir şekilde gösterilecektir.

 

Özet


Doğal dişler kaybedildikten sonra, fonksiyon, fonasyon ve estetiğin yeniden sağlanması sıkıntılı olabilmektedir. Herhangi bir implant restorasyonunda, biyomekanik olarak uygun okluzyonun oluşturulabilmesi için bir çok teşhis metoduna ihtiyaç vardır. Teşhis amaçlı mum modelaj ve planlama oldukça kritik aşamalardır çünkü istenen implant pozisyonlarını ve dağılımlarını belirlemeye yardımcı olur. Bu teşhis amaçlı mum modelaj aynı zamanda geçici restorasyonlar için şablon görevini görürken asıl restorasyonda da estetik, fonksiyon ve fonasyonun oluşturulmasında taslak görevi görür.

 

Başlangıçta implantlar okluzal düzleme nerdeyse dik olarak yerleştirilirdi ama posterior bölgede anatomic sınırların üstesinden gelebilmek için, açılandırılarak yerleştirilmiş implantlar kullanılmaya başlandı. Bu teknik üst ve alt çenede, tam veya bölümlü dişsizlik  durumunda, anterior bölgeye yerleştirilen dört implant üzerine hemen yüklenen sabit protezi yapımını içerir. Klinisyenin asıl protezleri yaparken daha iyi estetik sonuç yakalamasında da hemen yüklenen geçici protez, önemli bir rol oynar.

 

İmplant Üstu Protezlerde Okluzyon

 

Dis hekimliginde okluzyon ile ilgili bilimsel yayin sayisi oldukca fazla olmasina ragmen bu yayinlarin cogunlugu tecrubeye dayali sonuclara bagli olarak yazilmislardir ve kanita dayali sonuclar veren yayin sayisi oldukca sinirlidir. Bu durum ozellikle implant-destekli restorasyonlar icin daha dramatik bir hal almistir ve farkli durumlarda ne tur okluzyon kullanilmasi gerekliligi ile ilgili kaynak sayisi yok denecek kadar azdir.

 

Bu sunumda farkli implant destekli protezler icin kullanilmasi gereken okluzyon cesitleri degerlendirilecektir. Ayrica farkli okluzyon uygulamalarinin implant destekli protez basarisina olan etkisi tartisilacaktir.