Burak BİLECENOĞLU

Diş Hekimliği eğitimini 1999 yılında Ankara Üniversitesi’nde tamamlayan Dr. Burak Bilecenoğlu, mezuniyetini takiben Anatomi alanında çalışmalarına başlamıştır. Serbest diş hekimliği yaparken Meram Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı doktora eğitimini 2007 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Dört yıl süreyle Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan Dr. Burak Bilecenoğlu 2011 yılından beri Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Anatomi Bilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 2014 yılında diş hekimliğini bırakan Dr. Burak Bilecenoğlu çalışmalarını temporomandibuler eklem, radyolojik anatomi, nöroanatomi ve temel tıp bilimlerinde ölçme ve değerlendirme üzerinde devam ettirmektedir.

 

Botulinum Toxin Uygulamalarında Klinik Anatomi


Klinisyenler mesleki eğitimleri boyunca insan anatomisinin temellerini öğrenseler de, çoğu anatomik yapının klinik uygulamalarla olan ilişkisini unutmuştur veya anlamamıştır. Her yıl milyonlarca botulinum toksini enjeksiyonu yapılırken, klinisyenlerin önemli komplikasyonları azaltmak, tatmin edici sonuçlar elde etmek ve hasta memnuniyetini artırabilmek için önemli anatomik ilişkileri gözden geçirmeleri esastır.


Hastalar yaşlandıkça, kemik yapılarındaki atrofi ve yumuşak dokunun büzülmesi ve cildin özelliklerini kaybetmesi ile birçok değişiklik meydana gelir. Botoks'un faydalarını en üst düzeye çıkarmak için, klinisyenler çeşitli yüz ifadesi kaslarının 3 boyutlu konumunu anlamalıdır. Ek olarak, çiğneme kaslarının 3 boyutlu anatomisi, çeşitli hastalıkları botoks ile tedavi etmek için klinisyen için çok önemlidir. Bu sunumda, komplikasyonları azaltmak, tatmin edici sonuçlar almak ve hasta güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için yüz anatomisinin daha iyi anlaşılması için yüz, yüz kasları ve çiğneme kaslarının 3 boyutlu anatomisi tartışılacaktır.