Bülent GÖKÇE

Prof.Dr. Bülent Gökçe 1974 yılında Fethiye’da doğmuştur. 1993 yılında girdiği Ege Üniversitesi DişHekimliği Fakültesi’nden 1998 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı’nda doktora eğitimine başlamıştır. 2004 yılında doktora eğitimini tamamladı. 2010 yılında Doçent, 2016 yılında da professor ünvanını almıştır ve halen Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

İndekssiz Dayanaklarla Basitleştirilmiş İmplant Üstü Protezler

 

İmplant destekli sabit protezlerin yapımı sırasında indeksli abutment kullanılan olgularda bile klinikte bazı zorluklar yaşanabilirken, indekssiz abutmentlar klinisyenlerin korkulu rüyasıdır. İndeksli abutmentlara sahip implant  sistemlerinde implant-abutment bağlantısı, abutmentın implant içerisine belirlenmiş pozisyonlarda yerleştirilebildiği sıklıkla da altıgen yapı ile sağlanır. İndekssiz implant sistemlerinde ise abutment, implant içerisine istenilen konumda yerleştirilebilir ve bu durum da klinisyenin abutmentı doğru konumda yerleştirmesini zorlaştırır.
Bu sunumda indekssiz implant-abutment bağlantısına sahip implant sistemlerinde abutmentların doğru konumlandırılabilmesi için hazırlanan mastarlar ile basitleştirilmiş klinik ve laboratuvar teknikler anlatılacaktır. Tek kron, kısa köprüler ve tüm ağız sabit implant destekli protezler için hazırlanan bireysel mastarların taşıması gereken özellikler detaylı bir şekilde incelenecektir. Ayrıca hareketli implant destekli protezlerde indekssiz abutment kullanımı hakkında ipuçları da verilecektir.

İndeksli implant-abutment bağlantısına sahip sistemlere göre bir çok avantajları bulunan indekssiz sahip sistemlerinde karşılabilecek olası sorunlar, basitleştirilmiş klinik va laboratuvar teknikler ile kolaylıkla aşılabilmektedir.